Ana sayfa>Proje hakkında
Proje hakkında
 

Proje hakkında

tur_euro

Tohum Otizm Vakfı, Avrupa Birliğinin Okulöncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Hibe Programı çerçevesinde "Anne-Babalara Yönelik E-Öğrenme Portalı İle Otizmli Çocukların Okul Öncesi Eğitime Katılımlarının Artırılması Projesi"ni yürütüyor...

Avrupa Birliği Okulöncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Hibe Programı çağrısına Türkiye genelinde toplam 1247 başvuru olmuş ve 36 farklı ilden toplam 75 proje desteklenmeye değer bulunmuştur. Tohum Otizm Vakfı’nın bu projesi de belirtilen 75 proje arasında yer almayı başarmıştır.

Ülkemizde otizmli çocuklara yönelik özel eğitim ve kaynaştırma eğitimi hizmetleri sunacak yetişmiş özel eğitim öğretmenlerinin ve destek personelin sayıca yetersiz olması nedeniyle, otizmli çocukların büyük çoğunluğuna erken müdahale hizmeti sunulamamaktadır. Tohum Otizm Vakfı, Avrupa Birliğinin Okul öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Hibe Programı çerçevesinde başta anne-babalar olmak üzere tüm aile üyelerine, eğitmenlere, öğretmenlere, uzmanlara ve otizmle ilgilenen tüm bireylere yönelik bir otizmde erken müdahale portalını ücretsiz olarak tüm Türkiye’nin kullanımına sunuyor.

Bu proje kapsamında kullanıma sunulacak portaldan; anne-babaların ve diğer aile üyelerinin; okul öncesi eğitimcilerin; ilköğretim okulları, özel eğitim kurumları ve rehberlik ve araştırma merkezleri gibi kurumlarda çalışan personelin; ilgili alanlarda öğrenim gören üniversite öğrencilerinin ve konuyla ilgilenen tüm bireylerin yararlanmaları hedeflenmektedir. Portalın kullanıma açılması sonrasında, Türkiye çapında 10 ilde (Edirne, Trabzon, Eskişehir, Samsun, Erzurum, Antalya, Gaziantep, Van, Kayseri, Denizli) Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteğiyle tanıtım toplantıları, İstanbul ve Bursa’da seminerler düzenlenecektir. Tanıtım toplantısı ve seminer katılımcılarına “Otizm Eğitim Kiti” ve Katılım Belgesi verilecektir.

Ayrıca, ülke çapında otizmli çocuklarla etkileşimde bulunan tüm bireylerin kolayca eğitilmesi, hem farkındalığın artmasına yardımcı olacak; hem de otizmli çocuklara sunulan eğitim hizmetlerinde tutarlılık sağlayacaktır. Böylece, birçok otizmli çocuğun daha sonraki eğitim yaşamlarının daha verimli geçmesi ve topluma uyumlarının kolaylaşması beklenmektedir. Ek olarak, bu portalın, Türkiye’deki mevcut yapıda olmayan otizmli çocuklara yönelik 0-3 yaş erken çocukluk müfredatının hazırlanmasına ve 3-8 yaş okul öncesi özel eğitim müfredatının yenilenmesine katkıda bulunacağı umulmaktadır.