Ana sayfa>Haberler>Portal Kullanıcılarının Portal Hakkındaki Görüşleri
Haberler
Portal Kullanıcılarının Portal Hakkındaki Görüşleri
 

Portal Kullanıcılarının Portal Hakkındaki Görüşleri

Tohum Otizm Vakfı Eğitim Portalı’nın kullanıcı görüşlerine yönelik değerlendirilmesi amacıyla 26 Kasım 2011 tarihinde İstanbul’da 5 katılımcıyla bir odak grup görüşmesi gerçekleştirilmiştir.
Özetle, otizm hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak amacı ile portala üye olduklarını belirten kullanıcılar portal kullanımının kolay olduğunu, öğrencilerin özelliklerine uygun bilgi, beceri, yöntem ve tekniklere ulaşabildiklerini belirtmişlerdir. Portaldan öğrendiklerini uygulayabildiklerini söyleyen kullanıcılar; portalda konuların bütünüyle, kapsamlı ve açık ve anlaşılır bir dille ele alınmış olmasını beğendiklerini açıklamışlardır. Bazı görüşler şöyledir;

•"Ben bilgisayardan çok fazla anlamayan bir kişi olarak yine de çok rahat indirdim, elde ettim, videolarını da çok iyi bir şekilde seyrettim. Hemen indirdik, paylaştık, çıktısını aldık."
•"... şu an ben kendi öğrencilerim açısından baktığımda onlara uygulayabileceğim örnekler, ya da ben kendi amaçlarıma baktığımda birebir örtüştüğünü görüyorum. Tabi birazcık daha ayrıntılı olsa öğrenci profiline göre..."
•"Benim gene çok güzel bir örneğim var... Bir senedir, bir tane özel eğitimci arkadaşım ... 4-5 yaşlarında bir otistik çocukla farklı şeyler de çalıştı ancak, daha çok üzerinde durduğu eşleme becerileriydi ve resim-resim eşleme becerisini çalışıyordu... Bir sene boyunca onu, beceriyi oturtamadı öğretmen arkadaşımız o çocukla ve kurumumuzdan ayrıldı. Daha sonra çocuk … bana geçti. Ben o ara yeni portalla tanışmıştım ve ben o çocukla ayrık denemelerle öğretim yöntemini çok güzel bir şekilde kullandım, ikinci dersin sonunda çocuk bağımsız bir şekilde resim-resim eşlemesini ... yapabilecek düzeye geldi… Mesela bu çocukla şimdi 2-3 aydır çalışıyorum. Çok fazla ilerleme kaydettim..."
•"En beğendiğim özellik çok net olması, yani anlaşılır olması öncelikli olarak. Yani dil olarak portalı okuduğumda diğer ailelerin de hemen anlayacağını düşünüyorum. Eğitimci olmayan kişilerin de..."
•"... örnek kısımlarının daha da artırılmasının mesela hani aileler oraya girip baktığında özellikle belki hani çok fazla okuma kısmını belki çok okumak istemeyebilirler..."

Ayrıca, Aralık 2011’de tüm Tohum Otizm Vakfı Eğitim Portalı kullanıcılarına gönderilen Anket’i 264 kişi yanıtlamıştır. Yanıtlara göre, anketi yanıtlayan kullanıcıların çoğu kadın, 30-39 yaşları arasında öğretmendir. 184 kullanıcı portal kullanımının oldukça kolay, 197’si oldukça anlaşılır olduğunu belirtmişlerdir. Detaylı değerlendirme sonuçları daha sonra duyurulacaktır.