Ana sayfa>Haberler>"Bağımsızlığıma Yol Verin" Projesi
Haberler
"Bağımsızlığıma Yol Verin" Projesi
 

"Bağımsızlığıma Yol Verin" Projesi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın faydalanıcı olduğu ve Avrupa Birliği’nin finanse ettiği Özürlülerin Toplumsal Entegrasyonu Hibe Programı kapsamında Give Way to My Independence-Bağımsızlığıma Yol Verin Projesi yürütülmüştür.

Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) ile işbirliği içerisinde yürütülen proje ile birlikte, gelişimsel bozukluğu olan (zihin engelli ve otizmli) bireylerin toplumsal entegrasyonunda esas olan temel yaya becerilerini kazanmaları için destekleyici eğitim materyalleri hazırlamak ve trafikte farklı özelliklerde bireylerin bulunduğu konusunda toplum düzeyinde farkındalık yaratmaktır.

Proje kapsamında Tohum Otizm Vakfı özel eğitim uzmanları tarafından otizmli ve zihin engelli bireylere temel yaya becerileri öğretimi eğitim müfredatı geliştirilmiştir. Yaya kaldırımı kullanma, trafik ışığının olduğu veya hiçbir kolaylaştırıcının olmadığı durumlarda karşıdan karşıya geçme ve üst geçit kullanarak karşıdan karşıya geçme becerilerini içeren bir video ve eğitim uygulama rehberi hazırlanmıştır. DVD formatında hazırlanan eğitim videosu ve eğitim uygulama rehberi tüm Türkiye’deki İl Milli Eğitim Müdürlükleri’ne gönderilmiş; aynı zamanda İstanbul kapsamındaki kaynaştırma okullarına dağıtılmıştır. Böylece yaya becerilerinin öğretimi konusunda ulaşılabilir, yaygınlaştırılabilir ve sürdürülebilir bir kaynak ortaya çıkarılmıştır.

Proje kapsamında eğitim faaliyetlerine ek olarak trafikte araç kullananlara yönelik bir farkındalık kampanyası hazırlanmıştır. Farkındalık kampanyası ile trafiği yoğunlukla kullanan bireylerde, özellikle de araç sürücülerinde yolları, farklılıkları olan kişilerle birlikte kullanıldığı bilincinin oluşmasına katkı sağlanması amaçlanmıştır. Farkındalık kampanyası kapsamında araç etiketleri ve broşürler hazırlanmış olup, yapıştırılmak üzere trafikte yer alan araçlara dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Kampanya boyunca 1 basın toplantısı, 2 STK paylaşım toplantısı, 3 kampanya toplantısı ve 1 kapanış toplantısı gerçekleştirilmiştir. Farklı paydaşlar ile bir araya gelinerek düzenlenen toplantılar ile farkındalık kampanyasının kapsamının genişletilmesine katkı sağlanmıştır. Ayrıca proje kapsamında biri oyuncu Burçin Terzioğlu, biri Radyo Trafik Genel Yayın Yönetmeni Cezayir Doğan, ikisi Tohum Otizm Vakfı Özel Eğitim Okulu öğrencileri tarafından olmak üzere toplam 4 radyo spotu seslendirilmiş ve çeşitli radyolarda yayınlanarak farkındalık kampanyasının yaygınlaştırılması sağlanmıştır.

Temel Yaya Becerileri Öğretimi Uygulama Rehberini indirmek için lütfen tıklayınız.