Ana sayfa>Sıkça sorulan sorular
Sıkça sorulan sorular
 

Sıkça sorulan sorular

 1. Bu portalda sunulan bilgiler yalnızca okulöncesi dönemdeki otizmli çocuklara yönelik midir?

  Bu portalın ana hedef kitlesi okulöncesi dönemdeki otizmli çocuklar olmakla birlikte, portalda sunulan pek çok bilgi daha büyük yaşlardaki otizmli çocuklarda da kullanılabilecek özelliktedir. Ayrıca, bu bilgilerin önemli bir bölümü gelişimsel yetersizliği olan diğer çocuklarda, hatta normal gelişim gösteren çocuklarda bile işe yarayabilecektir.
   
 2. Portal kullanıcılarına bir sertifika verilmekte midir?

  Hayır, bu Portal resmi bir sertifika programı olmadığı için, bir sertifika söz konusu değildir. Ancak, modüllerin sonunda yer alan değerlendirmelerde başarılı olanlara, başarı belgesi verilmektedir. İlk 9 modülü başarı ile tamamlayan kullanıcılara başlangıç düzey, 18 modülü başarı ile tamamlayan kullanıcılara ise ileri düzey başarı belgesi verilmektedir.
   
 3. Portalda yer alan modülleri sırayla mı takip etmek gerekmektedir?

  Modülleri sırayla takip etmenin yararlı olacağı kuşkusuz olmakla birlikte böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır.
   
 4. Modüllerde yer alan videolar gerçek uygulamaları mı yansıtmaktadır?

  Videoların çoğu gerçek uygulama ortamlarında otizmli çocuklarla çekilmiş görüntülerden alınmıştır. Ancak, bazı videolar bu portal için özel olarak otizmli ya da normal gelişim gösteren çocuklarla çekilmiş görüntüleri içermektedir.
   
 5. Bu portaldan OÇEM’e ya da özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine devam eden otizmli çocuklar için yararlanmak olası mıdır?

  Evet, bu portaldaki bilgilerin hemen hepsi, özel eğitim ortamlarında otizmli çocuklara sunulan eğitimin iyileştirilmesine önemli katkılar sağlayacak niteliktedir. Bu katkılar; nelerin öğretileceğine karar verme, bunların nasıl öğretileceğini belirleme ve davranışları yönetme şeklinde özetlenebilir.
   
 6. Portal ücretli midir?

  Hayır, eğitim portalımız tamamen ücretsiz hizmet vermektedir.
   
 7. Başarı belgem ne zaman tarafıma teslim edilir?

  Başarı belgeleri ölçüt kriterde test çözüldüğü zaman sistem tarafından otomatik olarak portala kayıtlı mail adreslerinize gönderilmektedir. 
   
 8. Başarı belgesini nasıl gönderiyorsunuz?

  Başarı belgeleri, portalda kayıtlı mail adreslerinize adınıza düzenlenmiş olarak elektronik formda gönderilmektedir. Dilerseniz başarı belgenizin çıktısını alabilirsiniz.
   
 9. Site içeriğini görüntüleyebilmek için üye olmak gerekir mi?

  Evet, site içeriğini, video ve görselleri inceleyebilmeniz için üyelik zorunludur.
   
 10. Portaldan kimler yararlanabilir?

  Bu eğitim portalından aileler, eğitimciler, uzmanlar, üniversite öğrencileri ve konuya ilgi duyan herkes yararlanabilir.
   
 11. Portalda yer alan bir modülde test hakkımı doldurdum. Bu bölüme ait soruları yeniden çözmem mümkün müdür?

  Her ne sebeple olursa olsun, ilgili bölümde testleri çözdüyseniz ya da test başladıktan sonra test yarım kaldıysa o bölümde test hakkınızı doldurmuşsunuz anlamına gelmektedir.